Kuća sa “šlicevima” – Spoj funkcionalnosti i inovativnog dizajna
Kada je riječ o arhitekturi i dizajnu kuća, uvijek se traže nove ideje i inovacije koje će pružiti jedinstveno iskustvo stanovanja. Jedna od takvih nevjerojatnih inovacija, čiji autor projekta je Trokut Arhitektura, može se pronaći u ovoj fascinantnoj kući sa šlicevima izvan Varaždina, izgrađena za četveročlanu obitelj. Ova prizemnica je prilagođena specifičnostima lokacije i zahtjevima obitelji, te kombinira tradicionalne i moderne elemente. Sami koncept kuće, njena konstrukcija, funkcionalnost i zanimljivi detalji koje je projekt obuhvatio, dovelo je do rješenja, u kojem će ova četveročlana obitelj uživati početkom 2024. godine.
Pristup projektiranju
Jedan od glavnih izazova pri izgradnji ove kuće bio je njen smještaj između dvije prometnice. Pri tome je bilo potrebno uzeti u obzir koeficijent izgrađenosti, koji definira koliko tlocrtno kuća može biti velika. Zbog zahtjeva prostornog plana uređenja grada Varaždina u ovom slučaju samo 30 % čestice tlocrtno smije biti izgrađeno i kuća mora biti smještena 5 metara od regulacijske linije (zona unutar koje se ne smije pozicionirati kuća) odnosno na građevinskoj liniji. To je rezultiralo s relativno uskim prostorom na južnoj strani parcele, što smo pak iskoristili zbog njene sunčanosti i odlučili na tom dijelu postaviti dnevne prostorije. Korištenjem šliceva produbili smo prostor dvorišta i povezali unutarnji te vanjski prostor.
HIBRID kuća – pola masivna i pola lagana konstrukcija
Što se tiče konstrukcije, kuća nije standardna već hibridna jer kombinira zidane dijelove s vertikalnim i horizontalnim serklažima za statičku stabilnost te je cijeli strop izrađen od drvenih greda (uske i visoke grede koje su podaskane s gornje strane arišem)vidljivih u prostoru, što stvara zanimljiv kontrast i dodaje estetsku vrijednost interijeru. Drveni grednik kao i cijelo krovište je postavljeno u modulu od 60 (62,5) cm što omogućuje brzo i efikasno postavljanje šperploča na grede. Ovaj neobičan konstrukcijski pristup pruža kući karakterističan izgled i unikatnost.
SRCE KUĆE – dvoetažni dnevni boravak
Dvoetažni dnevni boravak je smješten u samom središtu kuće, čija funkcija je stvaranje centralne atmosfere unutar doma jer se na njega vežu svi ostali prostori. Obuhvaća visinu 5,5 m od poda do stropa, a u gornjem dijelu su vidljivi rogovi – stropna konstrukcija koja dodatno obogaćuje prostor. Bitnu funkciju u tom dijelu ima i pozicija šliceva u kući, naime šlic ima staklenu stijenu dimenzija 5,4 m x 2,4 m koja se može otvoriti te time proširiti dnevni boravak i spojiti ga s dvorištem, čime se prostor dnevnog boravka poveća s 22 na čak 40+ kvadratna metra. Sve to omogućuje otvoren i prostran osjećaj unutar dnevnog boravka, koji se sjedinjuje s vanjskim prostorom, omogućavajući obitelji da uživa u prostranom i svijetlom ambijentu koji istovremeno povezuje kuću s prirodom. Svi otvori u kući su zapravo balkonska vrata, te se iz svake prostorije može izaći na ophod oko kuće koji je širine 120 cm. Također je iz sigurnosnih razloga (radi se o dosta poplavnom području), te praktičnih razloga (ophod se može koristiti za sjedenje, odmaranje, roštiljanje itd.) cijela kuća zajedno sa ophodom podignuta od tla za 40 cm.
Svaka kuća ima svoje jedinstvene karakteristike, ali rijetko koja se može pohvaliti inovativnim dizajnom koji istovremeno donosi praktičnost i estetiku. Ova kuća ima iznimno zanimljiv tlocrtni raspored, koji je pažljivo osmišljen kako bi zadovoljio potrebe i preferencije vlasnika.
Unutarnja organizacija: Ulaskom u kuću na lijevoj strani nalazi se ugradbeni garderobni ormar, a iza njega ostava. Kuhinja je odvojena od dnevnog boravka no dodan je šank koji istovremeno služi kao radna površina ili mjesto za druženje. Također je kuhinja povezana s blagovaonicom u istom modulu, uz dodatni ugradbeni ormar za posuđe i drugu opremu, kako bi se olakšala praktičnost i funkcionalnost prostora.
Dnevni boravak: Prostor koji se proteže visoko do 5,5 metara, sadrži masivni ormar koji obuhvaća sve bitne sadržaje, poput televizora i kamina. Ovaj karakterističan ormar može se koristiti sa sve četiri strane i skriva ostale pomoćne prostorije poput malog toaleta za goste, male kotlovnice s perilicom i sušilicom te sustav grijanja, a može se i transformirati kako bi pružio dodatnu funkcionalnost, poput daskom za peglanje.
Sustav grijanja i funkcionalnost: Kuća za grijanje koristi dizalicu topline zrak-voda, a cijeli prostor ima podno grijanje što savršeno funkcionira sa tom vrstom dizalice obzirom da se radi o nižim temperaturama (do 40°C).
Spavaće sobe: Iz dnevnog boravka kliznim vratima ulazimo u intimnu spavaću zonu u kojoj se nalazi t.z. “proširena komunikacija” – širi hodnik u kojem se nalazi plitki ormar s policama (cijelom dužinom zida) koji služiti kao mala knjižnica. Na kraju hodnika, prema istočnom dijelu kuće, nalazi se mali prostor za sjedenje i rad, stvarajući prikladnu atmosferu za razne aktivnosti. Iz “proširene komunikacije” ulazi se u unutarnji zajednički prostor za djecu. Tu se nalaze dvije dječje sobe, postavljene simetrično s lijeve i desne strane te svaka ima svoj izlaz na vanjski i unutarnji zajednički prostor za djecu. Tako djeca imaju svoju privatnu sobu, ali i mjesto za druženje i igru, koje mogu koristiti iz obje sobe.
Ulazak u roditeljsku sobu ostvaruje se kroz garderobu s obje strane.
Dvopartitna kupaonica: Zajednička kupaonica je podijeljena u dvije zone s kliznom stijenom između tuša i kade te između dvostrukog umivaonika, zbog čega više osoba može koristi kupaonicu istovremeno. Ovaj tip kupaonice idealan je za 4-članu obitelj koja želi jednu zajedničku kupaonicu umjesto više odvojenih.
Stijena koja razdvaja tuš i kadu od ostatka prostora izrađena je od translucentnog stakla koje propušta svjetlost, ali ne i vizuru, te tako stvara intimnost i udobnost u zajedničkoj kupaonici.
Lamelirana građa, “falcani” lim i skriveni žljebovi
Obzirom na visoke i uske dimenzije greda u gredniku kao i rogova. Lamelirana građa i pokrov od falcanog lima je bilo idealno rješenje, kako bi dobili vizualnu kvalitetu u interijeru. Naime lamelirana greda neće se izvitoperiti ili popucati, lim s dvostrukim prevojem je 10x lakši od crijepa te tako omogućuje tanju konstrukciju dolje, čime je sve zajedno lakše i financijski prihvatljivije te estetski daje bolji dojam, a žljebovi ne vire već su skriveni u ravnini krova.
Ovaj dobro osmišljeni dizajn te raspored tlocrta kuće pruža praktičnost, funkcionalnost i privatnost za sve članove obitelji, istovremeno iskorištavajući prostor na najbolji mogući način. Svaki kutak kuće ima svoju namjenu i pruža ugodan životni prostor koji zadovoljava potrebe i želje obitelji koja u njoj boravi.