STAMBENE VILE VRSI
Projekt koji je pokrenut 2021. godine, za vrijeme korone, pokazao je zašto je bitno u ranoj fazi dobro istražiti tržište. Naime utjecaj korone nije bio velik samo u smislu promjena svakidašnjeg života već i u samom načinu gradnje te na kraju krajeva u samoj tipologiji građevine. Stambene vile Vrsi su jedan takav primjer u kojoj je investitor želio izgraditi objekt za prodaju tj. zaradu, pri čemu je morao dobro razmisliti koju tipologiju građevine smije smjestiti na čestici od 1830 m2 te da li graditi apartmane ili obiteljske kuće.
Novi način života (nakon korone) je više “povučen” i “izoliran”, što znači da je najbolji odabir gradnje samostojeća kuća sa svojim slobodnim dvorištem, mirom itd. Potpuna suprotnost ukoliko bi se odlučili za apartmane, gdje bi osim dvorišta dijelili vjerojatno i ulaz, parking i na kraju dana dragocjeni mir.

Da bi maksimalno iskoristili česticu od 1830 m2 bilo je potrebno razmisliti kako “rascjepkati” tu česticu da bi prema prostornom planu zadovoljavalo minimalnu površinu koju čestica za stambenu obiteljsku građevinu zahtjeva, a to je minimalno 450 m2 tj. s novim prostornim planom se to smanjuje na čak 350 m2. Nakon rascjepkanja čestice dolazimo do još nekoliko problematika. Naime svaka parcela ima svoje prednosti i mane, pa tako npr. imamo:
- parcelu ispred koje se nalazi postojeći susjedni stambeni objekt (mala kućica s prizemljem i jednim katom),
- dvije parcele su zrcaljene tj. jedna prema drugoj,
- jedna parcela je “uglovna parcela” što znači da ima dvije građevinske linije te tako manju zonu koja ostaje za gradnju.
Sve to je bilo potrebno imati na umu te dobro razmisliti kako postaviti sve kuće da bi isti projekt funkcionirao na sve četiri čestice te zadovoljavao sve situacije. Tako je nastala ideja o četiri “rascjepkanim” česticama od cca 450 m2 na kojima bi stajale četiri slobodnostojeće vile pri čemu će jedan tipski projekt zadovoljiti sve 4 situacije.

Što se tiće oblikovanja investitor je tražio manje kompaktnije vile, te je fokus bio i na petu fasadu (krov). Fasad prizemlja je izvedena u kamenu dok je na katu standardna ETICS (External Thermal Insulation Composite System) fasada.
Tlocrtna dispozicija
Na samom ulazu kuće nalazit će se uvučeno dvorište gdje će biti dva natkrivena (pergolom) parkirna mjesta, a iza ograde nalazi se još jedno parkirno mjesto.

U ulaznom prostoru ili t.z. gospodarskom traktu, nalazit će se garderoba s velikim ormarom i iz kojeg će se s desne strane ulaziti u saunu tj. spa zonu (tuš, vanjski jacuzzi) dok s ulaznog prostora s lijeve strane nalazit će se kotlovnica i toalet za goste, a pored još i praonica sa sušilicom i perilicom.
Iz gospodarskog trakta će se kroz mimokretna vrata ulaziti u jedan veliki otvoreni prostor t.z. open space s kuhinjom, blagovaonom te dnevnim boravkom. Između blagovaone i dnevnog boravka nalazit će se jedan veliki ormar unutar kojeg će biti smješten centralni fireplace i ostale police koje su potrebne. Iz open space se izlazi na prostranu terasu koja je zonirana na način da svaki unutarnji prostor ima svoj pripadajući dio vanjskog prostora. Sa južne strane dvorišta u sklopu terase smješten je bazen dimenzija 3.6m x 6m.
Prema sjevernoj strani neće biti otvora (prozora) jer je ta strana izložena buri, a kako želimo postići pasivnu kuću tj. sa potrošnjom energije za zagrijavanje ne većom od 15 kWh/m2 ili 1 litru lož ulja po m2 odnosno 80-90% manje energije od klasične kuće godišnje, staklene stijene će biti postavljene samo na jugu. Najveći fokus kod vila je na jugoistočnoj i jugozapadnoj strani gdje će biti orijentirani svi prostori te se tamo nalaziti i najveći otvori. Time ćemo postići (uz toplinsku izolaciju od 10cm) da će kuće trošiti manje energije na godišnjoj bazi.

Na sjevernoj zoni će biti svi ormari i stubište za kat gdje će se nalaziti jedan predprostor sa pogledom na žardinjeru sa zelenilom te tri glavne spavaće sobe, svaka sa svojom walk-in kupaonom i walk-in garderobom. Svaka od njih će imati veliku lođu s pogledom na more i modernom drvenom zaštitom od sunca.

Stambene vile Vrsi će biti napravljene prema standardu 5 zvjezdica, sa dosta naprednim, modernim i pametnim sustavima (dizalica topline, podno grijanje, solarni paneli na krovu, sakupljanje kišnice za “sivu vodu”, aplikacija za paljenje i gašenje grijanja, rasvjete, rolete isl.)
Projekt je u procesu građevinske dozvole te ide u realizaciju na jesen 2024. godine.
Ako vas zanima malo urbanije rješenje Trokut arkitekture pročitajte projekt Kuća sa “šlicevima” koji je već u izvedbi.