RESTORAN SUNSET – rješenje kojim bi Malinska ponovno dobila glamur poznat i Henry Fordu
Ako ste ikada prolazili kroz Malinsku zasigurno ste čuli za Hotel Palace u Haludovu – Las Vegas Jugoslavije, koji bi danas mogli nazvati “problem” Malinske.
Naime krajem 60-ih godina prošlog stoljeća izgradila se Jadranska magistrala, a zatim i Riječki aerodrom na Krku što je utjecalo na strane investitore i time ekspanziju hotelske izgradnje na Jadranu. Jedan od takvih hotela je bio upravo Hotel Palace, djelo renomiranog hrvatskog arhitekta i akademika Borisa Magaša čiji je investitor (indirektno) Bob Guccione (vlasnik Penthouse časopisa) u samu izgradnju uložio 45 milijuna dolara i napravio hotel s 5 zvjezdica. No vrlo brzo se dalo primijetiti, da to nije bio bilo kakav hotel već centar razvrata i kockanja – sodoma i gomora na jednom mjestu! Koncept “All inclusive karta” omogućio je posebni charter zrakoplov iz Amerike, Francuske, Engleske ili autobus iz Italije i Austrije, kockarski turnir, smještaj, hranu, piće, zapravo sve što bi dovelo ljubitelje kocke. Da se radilo o jednom od najglamuroznijih i najpoželjnijih hotela u tadašnje vrijeme dokazuje i popis posjetitelja samog hotela – od Sadama Huseina, Edson Arantes do Nascimento – “Pele”, koji je u hotelu snimio i reklamu za Pepsi pa sve do Henry Forda mlađega.

Na žalost glamur hotela nije dugo trajao. Isti je već nakon dvije godine bankrotirao. Nakon toga je došao rat, turizam propada, a hotel se iskoristio za smještaj izbjeglica. Hotel ili bolje rečeno ruševine istog su rezultat posljedice rata i privatizacije države. Dašak svjetla se ukazao nakon kupnje hotela od strane ruskog tajkuna Ara Abramyana no nakon 20 godina i dalje se u hotel nije uložio ni cent, pa se taj dašak svjetlosti pretvorio u jedan od glavnih problema grada Malinske.

Kako aktivirati cijeli kompleks te pri tome potaknuti Abramyana na ulaganje?
Vizija hotelskog kompleksa koju je Abramyan imao je 4 – 5 luksuznih hotela koji bi se protezali duž obale uz zatvorenu koncesiju. Radi se o dijelu obale od mola tj. hotela Maestral do Ribarskog sela, čime bi se mještanima prekinula poznata šetnica – Rajska cesta koja se proteže skroz do Njivica.
Međutim vizija je bila nemoguća jer:
- originalno i za vrijeme Palaca taj dio nikad nije bio zatvoren i ipak je sve funkcioniralo savršeno
- neslaganje od strane stanovništva, čime im se zatvara šetnica uz more
- radi se o pomorskom dobru (vlasništvo RH)
No upravo u ovom istraživačkom projektu smo pokušali naći rješenje, kojim bi potakli Abramyana na ulaganje pa i samu općinu Malinska, da se krene razvijati i u tom dijelu, a to je restoran Sunset.
Projekt: Restoran Sunset

Postoji nekoliko ulaza u sam kompleks no nama najzanimljiviji i jedini potencijalni s obalne strane tj. na suprotnoj strani od Ribarskog sela gdje se nalazi nekadašnji restoran Laguna, koji je isto ruševan ali je to jedina čestica koja nije u vlasništvu tajkuna.
Restoran je zanimljiv zbog same pozicije – predivan pogled na zalazak sunca, što bi dovelo dosta posjetitelja, čime bi se mogla riješiti povezanost između zapostavljenog hotela s gradom Malinska kroz šetnjicu. Revitalizacijom bi se i samom Abramyanu pokazalo da je i općina spremna investirati i napraviti kompromis, sve da hotel konačno zasija u svom starom glamuru.
Koncept restorana
Restoran Laguna bi se srušio i napravio potpuno novi restoran – restoran Sunset – koncipiran kao završetak brežuljka. Tlocrt restorana je zamišljen kao obrnuti teatar sa gledalištem na zalazak sunca, a glavni materijal koji bi se koristio je zemljobeton, čime bi restoran izgledao kao dio brežuljka.

Restoran bi se sastojao od gornjeg zatvorenog dijela sa barom i manjom terasom, zatim se izlazi u otvoreni natkriveni dio. Rampama u blagom nagibu spušta sve do šetnice te donjeg partera sa kafićem koji sadrži terasu u “polju” lavande. Zanimljiv dio su upravo i te rampe preko kojih se pristupa polukružnim separeima okruženim domaćim autohtonim biljkama (lavanda, ružmarin itd.) u kojima bi gosti mogli uživati u predivnom pogledu zalaska sunca, mirisu te na kraju krajeva i zvuku valova mora.

Restoran bi bio dosta kompleksan i potpuno drugačiji s prednje i stražnje strane. Naime na stražnjoj strani bio bi vidljiv ogroman krov – jedna velika, a lagana čelična rešetka koja natkriva restoran (nalik na jedro) te ga štiti od kiše i sunca, dok su s prednje strane jasno vidljive rampe i otoci sa separeima, lavandom i ružmarinom.


Krov, čija funkcija je zaštita, imao bi i drugu posebnu funkciju. Naime podgled krova bi zapravo bio zrcalo, polirani inox pod nagibom, koji bi stvarao refleksiju mora. Time bi cijeli restoran predstavljao jedan poseban ugođaj sastavljen iz:
- efekta pogleda na zalazak sunca
- efekta mirisa domačih autohtonih biljaka
- efekta zvuka mora
- efekta vizualizacije valovitog mora
Stvorili smo jednu grandioznu priču, što je zapravo i bio cilj – famozni restoran koji bi privukao čim više ljudi, koji će htjeti pretražiti to područje, čime će se morati desiti revitalizacija same šetnice po Rajskoj cesti (rješava se rasvjeta, klupice, smeće, sanitarije, kiosci itd.). Pri tom nismo zaboravili na “problem” intime koju zahtjeva vlasnik. Ideja je da se u osi restorana Sunset postavi most, koji bi na neki način premostio šetnicu sa same obale preko mora i na taj način dao ekskluzivu na određenom dijelu tj. na tih 200 – 400 m.
Sudbina Malinske i Haludovo Palace Hotela
Da li će restoran Sunset ili neko drugo rješenje ikad dobiti svoj sretan početak stoji nam vidjeti. Naime krajem 2022. je Maslinska donijela novi prostorni plan, čime su ograničili dosad dozvoljenu izgradnju te je vrijednost hotelskog kompleksa Haludovo palo sa 50 milijuna dolara na 10 milijuna dolara.